آیا تحریم های غرب بر اقتصاد رو به رشد روسیه اثر می گذارد؟


پس از پیش‌بینی دیروز صندوق بین‌المللی پول مبنی بر اینکه اقتصاد این کشور در حال بازگشت به رشد است، تحریم‌ها علیه روسیه «ممکن است تأثیری را نداشته باشد که غرب امیدوار بود».

به گفته صندوق بین المللی پول، تولید روسیه در سال جاری 0.3 درصد و در سال آینده 2.1 درصد افزایش خواهد یافت، که پیش بینی های قبلی را به چالش می کشد و عملکرد اقتصاد بریتانیا را تحت الشعاع قرار می دهد، که انتظار می رود امسال 0.6 درصد کاهش یابد.

  • بیشتر ببینید تحریم‌ها چگونه به اقتصاد روسیه ضربه زده است
  • بیشتر ببینید تاثیر تحریم های روسیه بر قیمت مسکن لندن
  • بیشتر ببینید آیا اقتصاد روسیه از تحریم های غرب باز می گردد؟

به گزارش ایندیپندنت، سانتا زوایگزنه-اسپروگه، رئیس سرمایه گذاری شرکت خدمات مالی Conotoxia، در واکنش به این پیش بینی گفت: از نظر تحریم ها، به نظر می رسد تاثیر فوری بر پایه مالی و نظامی روسیه آنقدر قوی نباشد که غرب امیدوار بود. .

روزنامه ها چه می گفتند؟

واشنگتن پست گفت برای بسیاری از ناظران، عملکرد اقتصاد روسیه “گیج کننده” بوده است. مقیاس قدرت اقتصادی که از 24 فوریه به سمت روسیه هدایت می شود برای یک کشور بزرگ بی سابقه بوده است، زیرا بانک های این کشور از سیستم پیام رسانی سوئیفت مستقر در بلژیک که در تراکنش های بین المللی و تحریم های بانک مرکزی آن استفاده می شود، منع شده اند.

با این حال، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اخیراً داده های دولتی را ارائه کرد که “تصویر شگفت انگیزی” از اقتصاد کشورش را ترسیم کرد.

بر اساس محاسبات وزارت توسعه اقتصادی، اقتصاد روسیه در سال 2022 به میزان 2.5 درصد کوچک شد. در مقابل، 33 درصد انقباض در اقتصاد اوکراین در مدت مشابه مشاهده شد.

فایننشال تایمز گفت، در حالی که اکثر تحلیلگران موافق هستند که اقتصاد روسیه بهتر از حد انتظار عمل کرده است، عجله پوتین برای طبقه‌بندی بیشتر داده‌های اقتصادی این کشور «به جز اظهارات پیروزمندانه‌اش چیزی برای ادامه کار باقی نگذاشته است».

همچنین، اطلاعاتی که ممکن است در ظاهر مثبت به نظر برسند، می توانند مشکلات گسترده تری را پنهان کنند. به عنوان مثال، پوتین اخیراً گفت که روسیه “ثبات” را در بازار کار حفظ کرده و نرخ بیکاری را به پایین ترین حد یعنی زیر 4 درصد رسانده است. اما او اشاره نکرد که چند صد هزار کارگر از زمان تهاجم به اوکراین و این واقعیت که خدمت اجباری 300000 مرد واجد شرایط شاغل شدن است، از کشور گریخته اند. FT گفت: “این ممکن است اعداد را بهبود بخشد، اما برای سلامت بازار کار چندان مفید نیست.”

در میان ابهامات، به نظر می رسد برخی از آمارها برای روس ها خبر خوب غیرقابل قبولی باشد. نیویورک تایمز گفت که به دور از قطع تجارت جهانی، تحلیلگران تخمین می زنند که واردات روسیه ممکن است به سطح قبل از جنگ بهبود یافته باشد، “یا به زودی بسته به مدل آنها این کار را انجام خواهد داد.”

فروش کالاها از جمله تلفن همراه، ماشین لباسشویی، تراشه های کامپیوتری و سایر محصولات همگی در میان همسایگان و متحدان روسیه افزایش یافته است و این نشان می دهد که کشورهایی مانند ترکیه، چین، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان برای ارائه بسیاری از محصولات به روسیه وارد عمل شده اند. بر اساس این روزنامه، کشورهای غربی سعی کرده اند به عنوان مجازات حمله مسکو به اوکراین، قطع رابطه کنند.

بعدش چی؟

رویترز گفت، یکی از مشکلات این بوده است که تحریم‌های اعمال شده بر صادرات نفت و گاز مسکو تا کنون “بیشتر از فایده آسیب رسانده است.”

این خبرگزاری گفت که در عواقب اولیه پس از تهاجم، متحدان غربی تا حد زیادی خرید نفت و گاز روسیه را متوقف کردند – اقدامی که به افزایش قیمت انرژی کمک کرد و به پوتین کمک کرد. در واقع، مازاد حساب جاری روسیه، که وسیع‌ترین معیار جریان تجارت و سرمایه‌گذاری است، در سال گذشته به بالاترین حد خود رسید و دو برابر شد و به 227 میلیارد دلار (184 میلیارد پوند) رسید.

رویترز گفت، در تلاشی برای رسیدگی به این موضوع، برخی کشورها بر محدودیت‌های بیشتر بر صادرات نفت و گاز روسیه فشار می‌آورند، اما «این کار خطرات اقتصادی بزرگی را به همراه خواهد داشت، که می‌تواند تمایل غرب برای ادامه حمایت نظامی حیاتی خود از کیف را تضعیف کند». .

به همین ترتیب، زندگی روزمره در روسیه آنطور که بسیاری پیش بینی می کردند وخیم نشده است. مک دونالد به سرعت با یک همبرگر زنجیره ای محلی تقریباً مشابه جایگزین شد، در حالی که کالاهای لوکس غربی هنوز در فروشگاه های سراسر کشور به فروش می رسد.

الکساندر تیتوف، مهاجر روسی و مدرس تاریخ در دانشگاه کوئینز، “اگر این یک بحران برای روسیه است – که هست – هیچ شباهتی به آشفتگی اوایل دهه 1990 ندارد، زمانی که دولت، جامعه و اقتصاد همگی در یک زمان در حال فروپاشی بودند.” بلفاست، در گفتگو نوشت.

فارن افرز گفت: مشکل اصلی در ارزیابی تاثیر تحریم ها بر روسیه توانایی پوتین برای انتشار اطلاعات نادرست است. اما اشتباه نکنید: [sanctions] در واقع اقتصاد روسیه را مختل می کنند.»

افکار عمومی اکنون علیه پوتین گرایش دارد و “همانطور که انحلال اتحاد جماهیر شوروی نشان می دهد، زمانی که نارضایتی عمومی سرکوب شده به مدت طولانی آشکار شود، تغییر می تواند به سرعت اتفاق بیفتد، به همین دلیل است که سیاست گذاران باید به تحریم ها فرصت دهند”. گفت. «انتظار نتایج فوری غیرواقعی و حتی معکوس است. با توجه به زمان، تحریم ها ممکن است رفتار تهاجمی روسیه را متوقف کند. سیاستگذاران غربی باید صبور باشند.»


دیدگاهتان را بنویسید