اعتراض خاموش جام جهانی: آلمان علیه فیفا و قطر موضع می گیرد


بازی افتتاحیه آلمان در جام جهانی فوتبال 2022 به دلایل متعددی – هم در زمینه ورزشی و هم از نظر سیاسی – تیترها را ایجاد کرد. در حالی که پیروزی 2-1 ژاپن به عنوان یک نتیجه شوک بزرگ در تاریخ ثبت خواهد شد، آنچه پیش از بازی گروه E رخ داد به همان اندازه برای سال های آینده به یادگار خواهد ماند.

قبل از شروع جام جهانی در قطر، هفت کشور اروپایی – از جمله آلمان، انگلیس و ولز – برنامه‌ریزی کرده بودند که کاپیتان‌های خود در طول مسابقات برای “تعریف تنوع و شمول” در حمایت از جامعه LGBTQ+ بازوبند رنگین کمانی “OneLove” را ببندند. بی بی سی با این حال، فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، «بسیار واضح» اعلام کرد که اگر کاپیتان‌ها بازوبند را در زمین بازی ببندند و کشورها بر خلاف این طرح تصمیم بگیرند، «تحریم‌های ورزشی» را اعمال خواهد کرد.

اتحادیه های فوتبال انگلیس، ولز، بلژیک، دانمارک، آلمان، هلند و سوئیس در بیانیه ای که قبل از بازی های افتتاحیه منتشر کردند، اعلام کردند که نمی توانند بازیکنان خود را در موقعیتی قرار دهند که با تحریم های ورزشی مواجه شوند و بسیار ناامید هستند. با تصمیم فیفا، که به اعتقاد ما بی سابقه است.

حقوق بشر قابل مذاکره نیست

الیور براون در تلگراف گفت: این جام جهانی ساعت به ساعت از نظر سیاسی شارژ می شود. و در استادیوم بین‌المللی خلیفه روز چهارشنبه، آلمان “محورانه‌ترین اعتراض تا کنون” را برای محکوم کردن “قوانین ظالمانه علیه همجنس‌گرایی” در این کشور انجام داد. بازیکنان آلمان در عکس قبل از بازی خود، دهان خود را پوشانده بودند تا بگویند “آب بسته شده اند”.

فدراسیون فوتبال آلمان، DFB، در بیانیه ای اعتراض آمیز، اعلام کرد که اقدام پیش از بازی برای بیانیه سیاسی نبوده است. در این بیانیه آمده است: «حقوق بشر غیرقابل مذاکره است. “این را باید بدیهی تلقی کرد، اما هنوز اینطور نیست. به همین دلیل است که این پیام برای ما بسیار مهم است. این که بازوبند را از ما دریغ کنیم، همان انکار صدا از ماست. ما بر موضع خود ایستاده ایم.»

براون افزود: «ژست تهوع‌کننده خارق‌العاده» تنها پلت فرمی نبود که آلمان برای «بیان انزجار» از هیئت حاکمه جهانی پیدا کرد. چندین بازیکن، از جمله مانوئل نویر کاپیتان و ایلکای گوندوگان از منچسترسیتی، چکمه‌های آدیداس با “سه خط رنگین کمانی دوخته شده در وسط” پوشیدند و در جایگاه، نانسی فائسر، وزیر کشور کشور، با “بستن بازوبند به صراحت از این هم فراتر رفت”. توسط فیفا ممنوع شد زیرا او مستقیماً در سمت چپ رئیس جمهور جیانی اینفانتینو نشسته بود.

شان اینگل در گاردین گفت: «اجازه دهید پیش‌بینی کنیم. این عکس از بازیکنان آلمانی با دستانشان روی دهانشان “طنین سالها و نسلها خواهد بود”. حتی اگر آنها در دور اول از این جام جهانی خارج شوند، “بعضی چیزها اهمیت بیشتری دارند”.

وضعیت در حال “تشدید” است

جیمی گاردنر در ایندیپندنت گفت: پس از رساندن اعتراض به “سطح جدیدی”، “درک است” که “هیچ اقدام انضباطی رسمی” از سوی فیفا انجام نخواهد شد. این ژست آلمانی می‌توانست موجب اقدام بر اساس آیین‌نامه انضباطی فیفا شود، که می‌گوید هر کسی که از یک رویداد ورزشی برای تظاهرات غیرورزشی استفاده می‌کند، ممکن است تحریم شود.

مت لاوتون در تایمز گفت: اقدام فیفا برای متوقف کردن کاپیتان‌هایی که بازوبند One Love را می‌بندند در قطر نتیجه معکوس دارد و وضعیت قطعاً در حال تشدید است. فدراسیون آلمان در میان نگرانی‌هایی که در میان این هفت کشور وجود دارد، «پیش از این تهدید به اقدام قانونی کرده است»، در حالی که یاکوب جنسن، رئیس فدراسیون فوتبال دانمارک فاش کرد که کشورها با وکلای خود صحبت می‌کنند. او گفت: “اکنون ما در حال بررسی گزینه های قانونی هستیم، ما در حال هماهنگ کردن بحث های خود در این زمینه نیز هستیم.”

اتحادیه فوتبال دانمارک نیز اعلام کرده است که از انتخاب مجدد جیانی اینفانتینو به عنوان رئیس فیفا به دلیل “تهدیدات” در مورد بازوبند حمایت نخواهد کرد. جسپر مولر، رئیس DBU گفت: “فقط یک نامزد وجود دارد، و ما باید ببینیم که آیا نامزد دیگری وجود دارد یا خیر.” هنوز زمان وجود دارد، اما دانمارک از رئیس جمهور فعلی حمایت نخواهد کرد.»


دیدگاهتان را بنویسید