جام جهانی فیل سفید قطر


قطر از زمان برنده شدن در این مناقصه در سال 2010، حدود 200 میلیارد دلار هزینه کرده است تا به عنوان میزبان جام جهانی 2022 خیره شود.

اما هم تورنمنت امسال و هم کشور خلیج فارس از مدت ها قبل از شروع اولین مسابقه در روز یکشنبه درگیر بحث و جدل بوده اند.

قطر از زمان دریافت حق میزبانی با وجود اینکه تقریباً سابقه فوتبالی ندارد و زیرساخت های کمی برای میزبانی یک رویداد ورزشی بزرگ ندارد، با اتهامات متعدد فساد و رشوه مواجه شده است. این کشور خاورمیانه همچنین به دلیل رفتار ضعیف با کارگران مهاجر، موارد مشکوک به نقض حقوق بشر و موضع در مورد حقوق LGBTQ+ هدف انتقاد جهانی قرار گرفته است.

“هدر دادن غول پول”؟

یکی از منابع داخلی مسابقات به جان سوپل، یکی از مجریان پادکست The News Agents گفته است که پشیمانی در بین مقامات قطری شروع شده است. این منبع پرسید: “چرا ما اذیت شدیم؟”، او افزود که “در نتیجه هیچ چیز خوبی برای ما اتفاق نیفتاده است” و “همه اینها یک هدر دادن عظیم پول بوده است”.

اکونومیست گفت: قطر هرگز انتظار نداشت که بازده مالی زیادی از این مسابقات داشته باشد، زیرا انتظار می‌رود تنها 17 میلیارد دلار به اقتصادش تزریق کند. بخش اعظم «هزینه‌های مالی» جام جهانی صرف ساختن زیرساخت‌های حیاتی شده است که برگزارکنندگان تاکید کرده‌اند «حتی پس از به ثمر رساندن گل‌های نهایی به هدفی می‌رسند».

و در هر صورت، این سایت اضافه کرد که مسابقات ورزشی “تقریباً همیشه” به عنوان چرخان پول به حساب می آیند. اما «به کنار اقتصاد، قطر نیز در تلاش است تا اعتباری را که شهرهای میزبان جذب می‌کنند، حفظ کند».

تجزیه و تحلیل پوشش مطبوعاتی بریتانیا از جام جهانی در آستانه شروع جام جهانی نشان داد که اکثریت منتقدان قطر بودند. مارک اوون جونز، استادیار مطالعات خاورمیانه در دانشگاه حمد بن خلیفه دوحه، در نیو عرب گزارش داد که از یک نمونه 685 مقاله، 66 درصد انتقادی، 29 درصد بی طرف و 5 درصد مثبت بودند.

به دنبال امنیت، نه موقعیت

ایان کینگ، روزنامه‌نگار مالی و پخش‌کننده برای Football 365 نوشت: جام جهانی 2022 ممکن است «گران‌ترین مورد پشیمانی خریدار در تاریخ بازی» باشد. اما «آنها انتظار داشتند چه اتفاقی بیفتد؟»

کینگ ادامه داد که رهبران قطر به خاطر مواضع ضد همجنس‌بازی‌ها، قوانین کار، رفتار با کارگران مهاجر و رفتارهای ناموفق خود «شایسته سرزنش شدن» هستند. هشدارهای جامعه بین‌المللی برای سال‌ها با صدای بلند و واضح بوده است و اگر قطر با این باور که با اشاره به فوتبال درخشان باعث می‌شود همه ما مانند گربه‌هایی دور نشانگر لیزری واکنش نشان دهیم، آن‌ها را نادیده بگیرد، آنگاه فقط خود را مقصر می‌دانند. “.

بارنی رونای، نویسنده ارشد ورزشی روزنامه گاردین، استدلال کرد: «قطر یک حمله تهاجمی را انجام نمی‌دهد».

وی از دوحه گزارش داد: «قطر هیچ جاه طلبی فراتر از مرزهای خود ندارد. قطر 200 سال گاز طبیعی دارد. نیازی به دوست داشتن ندارد.» در عوض، رونای ادامه داد: «این جام جهانی اکنون بخشی از یک برنامه امنیت ملی گسترده تر به نظر می رسد، راهی برای قابل مشاهده کردن این شبه جزیره کوچک بسیار ثروتمند برای جهان» و «به حداقل رساندن آسیب پذیری آن در برابر کودتا و محاصره».

با برگزاری مسابقات بیشتر، قطر با سرفصل های حساس تری مواجه می شود، به دلیل ممنوعیت بازیکنانی که از بازوبند ضد تبعیض استفاده می کنند و آخرین لحظه فروش مشروبات الکلی در استادیوم ها را تغییر می دهد.

اما با وجود مطبوعات بد، وضعیت کلی کشور خلیج فارس “به دلیل بحران انرژی اروپا – نتیجه جنگی که میزبان آخرین جام جهانی آغاز کرد” ارتقا یافته است. و نتیجه این وضعیت بالا «سخت شدن نگرش‌ها است، این احساس که قطر واقعاً تمایلی به عذرخواهی ندارد».


دیدگاهتان را بنویسید