نقد: کورنلیا پارکر در تیت بریتانیا


راشل کمپبل-جانستون در تایمز می‌گوید کورنلیا پارکر «در عین حال بداخلاقی‌ترین و در عین حال بسیار متفکرترین هنرمندی است که امروز کار می‌کند». در حال حاضر 66 ساله، پارکر در سال 1991 به معنای واقعی کلمه “منفجر شد” در صحنه، زمانی که از تیمی از مهندسان ارتش خواست یک سوله باغ را منفجر کنند، سپس زباله ها را جمع آوری کردند و از آن برای ایجاد یک تاسیسات استفاده کردند.

تحت عنوان ماده تاریک سرد، شامل بقایای سوله و محتویات آن – تکه های ناهموار روکش چوب، “چرخ های دوچرخه نابسامان”، یک چنگک خم شده باغی – که روی “نخ های بلند سیم درخشان” از سقف گالری آویزان شده بود، گویی در تیرک گیر کرده بود. -خشونت انفجار

«لحظه‌ای که برای همیشه در یک موبایل شکننده ماندگار شد»، «به‌طور فریبنده‌ای شاعرانه» ثابت شد و تخیل منتقدان و مردم را به خود جلب کرد. در حال حاضر، این قطعه محوری یک گذشته‌نگر «محیرت‌انگیز» و طولانی‌مدت در تیت بریتانیا است، که حرفه پارکر را از اواخر دهه 1980 تا امروز دنبال می‌کند و شامل تمام قطعات اصلی او است.

“از طریق اقدامات تخریبی ایجاد می کند”

هتی جودا برای سایت خبری i گفت که پارکر “اغلب از طریق اقدامات تخریبی خلق می کند.” او اولین کار را اینجا ساخت، سی تکه نقره (1988)، با راندن یک غلتک بخار بر روی “مقدار زیادی” از مصنوعات نقره ای (قوری، قیچی، و غیره) که او “در بازارهای کثیف و مغازه های آشغال فروشی” پیدا کرده بود، و آنها را روی زمین در 30 دایره مرتب کرد.

اگرچه عنوان کتاب مقدس این قطعه نشان می‌دهد که این قطعه مراقبه‌ای در مورد خیانت است، اما در واقع درباره «بهایی است که ما برای چیزها تعیین می‌کنیم» – مجموعه‌ای از «یک بار ارزشمند» اما اکنون اشیاء ناخواسته در اینجا غیرقابل تشخیص تغییر شکل داده‌اند. در جای دیگر، سرنوشت مشترک (الیور) (1998) شامل یک عروسک اسباب بازی الیور تویست است که پارکر آن را با گیوتینی که برای سر بریدن ماری آنتوانت استفاده می شد، به دو نیم کرد. قطعه دیگر شامل یک تفنگ دستی است که “زنگ زده و به پودر تبدیل شده و قدرت نمادین آن را از بین برده است”.

“واقعاً هیجان انگیز برای دیدن”

والدمار یانوشچاک در ساندی تایمز گفت که این آثار بسیار درخشان هستند. پارکر آن هنرمند مفهومی کمیاب است که «نگریستن به مشارکت در این ژانر واقعاً هیجان‌انگیز است». با این حال، اخیراً او هجوم‌های نابخردانه‌ای به فیلم داشته است: کسانی که در اینجا نمایش داده می‌شوند «شایسته و سنگین هستند» و واقعاً «ارزش زحمت کشیدن» را ندارند.

آلستر سوک در روزنامه دیلی تلگراف گفت: علاوه بر این، یادداشت های اشتباه دیگری نیز وجود دارد. جزیره، یک اثر جدید، شامل یک گلخانه “آسیب پذیر” است که پارکر در eBay خرید. شیشه های آن از صخره های دوور “با گچ آغشته شده” است، داخل آن با کاشی های به دست آمده از خانه های پارلمان سنگ فرش شده است. این کار در انعکاس وضعیت “لطیف” بریتانیا انجام می دهد – اما “احساس ضد برگزیت” آن، که با متن همراه آن تقویت شده است، “آنقدر واضح است که به نظر آموزشی می رسد”. با این حال، وقتی پارکر در فرم است، در واقع کارهای بسیار خوبی تولید می کند، قطعاتی که قدرت برانگیختن یک «پاسخ احساسی» واقعی را دارند. و نمایش تیت، اگرچه ناقص است، اما مملو از آثار به یاد ماندنی است.

تیت بریتانیالندن SW1. تا 16 مهر


دیدگاهتان را بنویسید