چرا آزمایش‌های سریع کووید گاهی اوقات یک خط ضعیف را نشان می‌دهند؟


با کاهش موج اخیر ابتلا به کووید-19 در انگلیس و ولز برای سومین هفته متوالی کاهش یافته است.

بر اساس گزارش دفتر آمار ملی، در هفته منتهی به 11 نوامبر، در مجموع 518 مورد مرگ و میر ناشی از کووید به ثبت رسید که 20 درصد نسبت به هفته قبل کاهش داشته و کمترین میزان از اوایل اکتبر بوده است.

تلگراف گفت: با متوقف شدن افزایش اخیر موارد، “بریتانیا احتمالاً از کریسمس نسبتاً عاری از کووید لذت خواهد برد.”

این مقاله به مدل‌سازی کالج دانشگاه لندن (UCL) اشاره کرد که نشان می‌دهد عفونت‌ها تا ژانویه کاهش می‌یابد، “اما ممکن است در سال جدید به طور قابل توجهی افزایش یابد”.

با توجه به اینکه NHS در حال حاضر تحت فشار کمبود کارکنان قرار دارد و بریتانیا برای فصل سخت آنفولانزا آماده می شود، کارشناسان در مورد اقداماتی که مردم می توانند برای کاهش خطر ناشی از ویروس در طول دوره کریسمس انجام دهند صحبت کرده اند.

گاردین گفت که این موارد شامل «اطمینان از مراجعه همه افرادی که واجد شرایط برای واکسیناسیون تقویتی خود هستند، پوشیدن ماسک با کیفیت بالا در مکان‌های شلوغ، بهبود تهویه و عدم ملاقات با افراد مسن یا آسیب‌پذیر در صورت داشتن علائم بیماری تنفسی است».

آیا افراد همچنان باید آزمایشات جریان جانبی را انجام دهند؟

برخی از افراد می خواهند قبل از دیدن عزیزان خود، به ویژه آنهایی که مسن یا آسیب پذیر هستند، آزمایش جریان جانبی (LFT) را انجام دهند تا بررسی کنند که حامل ویروس کرونا نیستند.

LFT ها به عنوان راهی آسان و سریع برای تشخیص عفونت های کووید-19، بخشی از زندگی روزمره مردم در سراسر بریتانیا شده است.

اما در حالی که آزمایش‌های جریان جانبی به «نقطه اول برای بسیاری از بریتانیایی‌های نگران» تبدیل شده‌اند، نتایج گیج‌کننده نیز رایج‌تر می‌شوند، به دلیل وضوح متفاوت خطوطی که در پنجره نتایج ظاهر می‌شوند.

نحوه خواندن نتایج آزمون

پس از استفاده از نمونه سواب بینی در آزمایش، در صورتی که دستگاه به درستی کار می کند، یک خط قرمز در کنار حرف “C” برای “کنترل” ظاهر می شود. اگر آزمایش وجود ویروس کووید-19 را در نمونه شناسایی کرد، خط دوم باید در 15 تا 30 دقیقه آینده در کنار “T” ظاهر شود.

اگرچه برخی از تست های مثبت یک خط قرمز واضح در کنار “T” نشان می دهند، برخی دیگر ممکن است کم رنگ تر یا لرزان تر باشند. طبق دستورالعمل رسمی دولت، دو خط “حتی خطوط کم رنگ نشان دهنده مثبت بودن آزمایش است”.

این توصیه توسط پزشکان از جمله دکتر ناتان هادسون-پاکوک، پزشک A&E از لندن که از راهنمای اینستاگرام @expedition_doctor استفاده می کند، تاکید شده است. هر خطی که در “دوره تفسیر” آزمایش که در دستورالعمل کیت مشخص شده است ظاهر شود، یک نتیجه مثبت است.

اگر یک خط بعد از زمان مشخص شده ظاهر شود چه؟

به گفته مترو، اگرچه “یک اتفاق نادر” است، اما ممکن است یک خط T ضعیف پس از زمان تست مشخص شده ظاهر شود. هادسون-پاکوک در اینستاگرام نوشت که این به عنوان یک نتیجه آزمایش مثبت به حساب نمی آید.

محتمل‌ترین علت این است که آلودگی (مثلاً غذا یا نوشیدنی، یا برخی از آلاینده‌های ضعیف دیگر) وجود داشته است» که بر نتیجه تأثیر گذاشته است، یا اینکه «فقط سطوح بسیار پایینی از ویروس وجود دارد».

او گفت: «اگر دومی باشد، و بدیهی است که فرض کنیم در این مرحله بدون علامت هستید، بعید است که خطر انتقال داشته باشید. یک “رویکرد معقول” پس از چنین نتیجه ای این است که “با اقدامات احتیاطی بیشتر مراقب باشید” مانند پوشیدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی.

برای جلوگیری از آلودگی احتمالی و نتیجه آزمایش نادرست، دولت توصیه می‌کند حداقل 30 دقیقه قبل از انجام LFT چیزی نخورید یا ننوشید.

آخرین قوانین برای تست

اکنون آزمایش رایگان کرونا برای اکثر مردم انگلیس به پایان رسیده است و طبق قانون هیچ کس مجبور نیست خود را ایزوله کند. اگر علائم کووید-19 را دارید یا آزمایش آن مثبت بود، دولت توصیه می‌کند برای جلوگیری از انتشار ویروس در خانه و دور از دیگران بمانید.

سایت NHS گفت: «بسیاری از مردم پس از پنج روز دیگر به دیگران مسری نخواهند بود. با این حال، توصیه می‌کند به مدت ده روز از افرادی که در معرض خطر ابتلا به کووید هستند دور بمانید، حتی اگر این واکسن را تزریق کرده باشند. سرویس بهداشتی افزود: دوره ایزوله توصیه شده برای افراد زیر 18 سال سه روز است زیرا “خطر بسیار کمتری برای انتقال کووید-19 به دیگران وجود دارد”.

هر فردی که در تماس نزدیک با فرد مبتلا به کووید-19 بوده است، دیگر نیازی به انجام آزمایش‌های روزانه سریع جریان جانبی ندارد، اما به آنها توصیه می‌شود تا حد امکان تماس خود را با دیگران محدود کنند.

اگر می خواهید آزمایش جریان جانبی را انجام دهید، اکثر مردم اکنون باید آنها را از داروخانه یا خرده فروشی، حضوری یا آنلاین خریداری کنند. استثناهای این قاعده شامل کارکنان NHS، بیماران بیمارستانی و ساکنان خانه مراقبت است. در انگلستان، دیگر نمی توانید آزمایشات PCR رایگان دریافت کنید.
دیدگاهتان را بنویسید