گوتام آدانی: ثروتمندترین مرد آسیا و “بزرگترین کلاهبردار در تاریخ شرکت ها”


گوتام آدانی میلیاردر هندی تا هفته گذشته در کنار ایلان ماسک، جف بزوس و برنارد آرنو در صدر فهرست ثروتمندان جهان قرار داشت.

اما در 24 ژانویه، این صنعتگر 60 ساله توسط یک شرکت مستقر در نیویورک متهم شد که “بزرگترین کلاهبرداری در تاریخ شرکت” را اداره می کند.

تحقیقات هیندنبورگ، که در فروش کوتاه فعال فعال است، مدعی شد که آدانی و خانواده‌اش در طول دهه‌ها دستکاری سهامداران و کلاهبرداری‌های حسابداری کرده‌اند. این اتهامات باعث کاهش نزدیک به 70 میلیارد دلاری در ارزش گروه آدانی شد.

به گفته روزنامه تایمز، آدانی این اتهامات را رد کرده و به سرعت در ردیه ای 400 صفحه ای، “خود را در پرچم هند پوشانده” و مدعی شده است که حمله به او حمله به هند بوده است.

با این حال، سؤالات زیادی در مورد تاجری باقی می ماند که «از گمنامی نسبی به عنوان یک تاجر کالا در گجرات به ریاست امپراتوری تجاری گسترده ای که فرودگاه ها، معدن، انرژی، سیمان و بنادر را در بر می گرفت» برخاست.

گوتام آدانی کیست؟

آدانی در احمدآباد در ایالت گجرات هند در سال 1962 در خانواده ای از طبقه متوسط ​​جین متولد شد، مذهبی که زهد و گیاهخواری سخت را تبلیغ می کند. او یکی از هشت فرزندش بود و پدرش یک تجارت کوچک نساجی داشت.

به گفته اینسایدر، آدانی جوان پس از ترک تحصیل، به بمبئی نقل مکان کرد و ابتدا به عنوان یک مرتب کننده و سپس به عنوان یک تاجر وارد صنعت الماس شد. او سپس به برادرش کمک کرد تا یک شرکت پلاستیکی را اداره کند، قبل از اینکه به تجارت کالا بپردازد.

در سال 1998، آدانی به همراه یکی از همکارانش ربوده شد و بنابر گزارش ها، با دریافت باج چند میلیون دلاری آزاد شد. او در سال 2008 در هتل تاج محل بمبئی در جریان یک سری حملات تروریستی بود که در مجموع 175 نفر از جمله 9 مهاجم را کشتند.

آدانی برای اتومبیل های پر زرق و برق یا عمارت های معروف نیست. اکونومیست می‌گوید: «او کت و شلوارهای تیره و پیراهن‌های سفید می‌پوشد و خود را فردی درون‌گرا توصیف می‌کند که از شرکت در مهمانی‌ها لذت نمی‌برد.

پیوندهای آدانی به مودی

در اواخر دهه 1990، آدانی – که به گفته The Economist همیشه ماهرانه بوروکراسی هند را هدایت می کرد – برنده قرارداد دولتی برای اداره بندر عظیم Mundra در گجرات شد. موندرا، همراه با یک نیروگاه عظیم زغال‌سنگ در نزدیکی آن، اساس امپراتوری این سرمایه‌دار است که شامل خرید راه‌آهن و حقوق آب، زمین و منابع طبیعی، برق پاک و مراکز داده است.

رشد استراتوسفری آدانی همراه با نارندرا مودی، نخست وزیر کنونی هند بود که دوره 13 ساله خود را به عنوان وزیر ارشد گجرات در سال 2001 آغاز کرد. طبق گزارش ها، دولت مودی زمین هایی را با “قیمت های پایین” به آدانی اجاره کرد و این جت خصوصی آدانی بود. مودی در سال 2014 پس از پیروزی در انتخابات عمومی به دهلی پرواز کرد.

عدنی قویاً انکار می کند که موفقیت او به دلیل رفتار ترجیحی بوده است. نیویورک تایمز می‌گوید که پایه‌های تجارت او «در دهه 1980، زمانی که دولت هند محدودیت‌های تجاری را کاهش داد، پایه‌گذاری شد».

اتهامات هیندنبورگ

در اصل، هیندنبورگ می‌گوید که گروه آدانی «از نهادهای فراساحلی در بهشت‌های مالیاتی برای افزایش مصنوعی قیمت سهام شرکت‌های فهرست‌شده‌اش استفاده کرد و به آن‌ها اجازه داد بدهی بیشتری بپذیرند و کل گروه را در وضعیت مالی نامطمئنی قرار دهند». فایننشال تایمز (FT).

اکونومیست گفت، اتهامات “تعجب کننده” به این معنی است که “شرکت های سهامدار خارج از کشور مستقر در موریس و جاهای دیگر سهامداران مستقل نیستند، بلکه در عوض جبهه ای برای خانواده آدانی هستند.”

این نهادها، طبق گزارش هیندنبورگ، بخش عمده ای از معاملات در سهام گروه را به خود اختصاص می دهند و قیمت هفت شرکت فهرست شده آدانی را به “سطوح استراتوسفر” ارتقا می دهند.

گزارش هیندنبورگ تنها چند روز پیش از آن منتشر شد که آدانی اینترپرایز، گروه شاخص این بزرگ‌وار، به دنبال راه‌اندازی بزرگترین عرضه عمومی ثانویه کشور بود. هدف آن جمع آوری حدود 2.4 میلیارد دلار بود. طبق گفته FT، فروش سهام، که بسیاری آن را “آزمون ایمان سرمایه گذار” می دانستند، تکمیل شد.

شرکت هلدینگ بین المللی ابوظبی روز دوشنبه از آدانی حمایت کرد و گفت 400 میلیون دلار سرمایه گذاری خواهد کرد. با این حال، کارگزاران گفتند که انواع پیشنهادات ارائه شده، و تعداد آنها از سوی سرمایه گذاران ثروتمند هندی، نشان می دهد که بسیاری از آنها از “افرادی با ارزش خالص بالا بوده اند که آدانی برای حمایت از آنها تماس گرفته است”.

گاردین گفت، گروه آدانی هیندنبورگ را متهم کرد که پس از انتشار گزارش خود با کوتاه کردن سهام آدانی پول زیادی به دست آورد، به انتشار “ترکیبی مخرب از اطلاعات نادرست انتخابی و اتهامات کهنه، بی اساس و بی اعتبار” پرداخت.


دیدگاهتان را بنویسید